- Úvod
- Letničky a dvouletky
- Měsíček lékařský - mix barev
Měsíček lékařský - mix barev

- Podrobnosti
- Dále doporučuji3
- Měsíček lékařský - mix barevihned k odběru49 Kč
Měsíček ve své domovině roste po celý rok – tedy každý měsíc. Odtud je tedy odvozen název měsíček. Lepkavý stonek nese mírně přisedlé listy a končí jedním úborem, které mohou být jednoduché, plné nebo poloplné. V době květu je nutné odkvetlé květy pravidelně odstraňovat. Začnou-li se tvořit semena, rostlina přestává růst.
Měsíček používali již staří Římané jako levnější náhražku dražšího šafránu k přibarvení sýrů, polévek, másla nebo těsta. Rostlina je totiž bohatá na přírodní barvivo kalendulin. Pokud chceme jakoukoliv potravinu obarvit, je nutné nejprve měsíček povařit v mléce, protože barvivo, které rostlina obsahuje se rozpouští pouze v tucích. Jinak se květy měsíčku přidávají do zeleninových salátů, které především zpestří, ale také dochutí. V lidovém léčitelství se měsíček osvědčil při bolestech žlučníku, žaludku atd. Má antiseptické účinky. V tomto případě se pije čaj z květů. Čaj se dá použít i zevně na ošetření popálené kůže od nadměrného slunění. Odvar z měsíčků zjemňuje pleť, používá se tedy zejména na obličej, krk a dekolt. Měsíčkový olej je blahodárný na popraskané ruce.
Květy pro sušení sbíráme hned, jakmile rozkvetou. Je nutné je sušit rychle, jinak ztrácejí barvu. Usušené květy uchováváme v tmavé nadově, jinak také ztrácejí barvu.
Najděte pro něj slunné či polostinné a prostorné stanoviště. Půda, ve které ho budete pěstovat, by neměla být příliš rozmáčená a měla by být bohatá na živiny. Každý rok byste měli vyset měsíček na jiné místo, abyste půdu nevyčerpávali.